Skip to content
alt
Bildbyrån Vegard Grott
Oslo

Den store duellen

Når Karsten Warholm går i blokkene mot blant andre Bislett-debutant Rai Benjamin og Alison dos Santos torsdag 12. juni er det duket for et helt spesielt løp.

For nå møtes verdenshistoriens tre beste løpere på 400 meter hekk til den første stjerneduellen på 300 meter hekk.
Øvelsen fikk offisiell status tidligere i år, og vil etter hvert få en offisiell verdensrekord. Men den er ikke ny. Karsten har løpt den flere ganger, senest under Wanda Diamond League-stevnet i Xiamen 26. april da han forbedret si egen verdensbestenotering til 33.05. Nå må man nok ned på 32-tallet for å hente hjem seieren.

For nå venter den første store duellen, med nummer en, to og tre gjennom alle tider på 400 meter hekk på startstreken:

Karsten Warholm. Verdensrekordholder med 45.94, og regjerende verdensmester. Satte også årsbestenotering i verden med 47.28 under DL-stevnet i Shanghai Keqiao 3. mai.

Rai Benjamin. Regjerende olympisk mester, og mannen med verdens nest beste tid på distansen med 46.17.

Alison dos Santos. Verdensmester fra 2022, og mannen med tredje beste tid på distansen med 46.29.

Løpernes bestetid er de tre raskeste løpene på 400 meter hekk noen gang, men de tre deler også de 18 raskeste løpene i verden gjennom tidene mellom seg.
Og nå skal en ny distanse få sin offisielle konge.

Jeg tror at innføringen av 300 meter hekk kan være med på å introdusere nye løpere nå som langhekk øker fra en til to øvelser, sier Karsten som er svært fornøyd med at 300 meter hekk nå er å regne som en offisiell øvelse.

It will be an amazing weekend with the 300mh in Oslo on Thursday and then the 400mh in Stockholm on Sunday. And with the three fastest in history. This also being my first time racing in these two historic meets, makes it even more exciting. What else can you ask for said Rai Benjamin in a quote.

Duellen mellom Warholm og Benjamin blir den niende «finalen» de to imellom og det tiende løpet der de to møtes ettersom de også møttes i semifinaleheatet under OL i Tokyo. I løp står det 5-4 i favør nordmannen. I «finaler 4-4».

Warholm har gått seirende ut av duellene under VM i Doha i 2019, OL i Tokyo i 2021 og VM i Budapest i 2023 – samt i Diamond League-møtet i Zürich i 2019, mens Benjamin slo Warholm under VM i Eugene i 2022 og sist under OL i Paris for et snaut år siden – i tillegg til Diamond League-møtene i Eugene i 2023 og i Monaco i 2024.
Etter løpet i Oslo tar løperne toget sammen videre til Stockholm der en ny superduell venter, denne gang på hoved øvelsen 400 meter hekk.